


Kalasatamaan suunnitellaan isoa keskusta. Rohkenen epäillä, että likimain kahden Kampin keskuksen kokoinen liike-, toimisto- ja muiden tilojen kokonaisuus voi osoittautua ylimitoitetuksi. Lisäksi, jos hanke toteutetaan näin massiivisena, se tuo myös suuren liikennemäärän lisäyksen ja erilaisia liikennejärjestelyjä.
Kaupunginhallitukselle edellisellä valtuustokaudelle tehty selvitys osoitti, että kaupunki saa tonteista pidemmällä aikavälillä paremmin tuoton vuokraamalla kuin myymällä. Myyntihinta saattaa jäädä laman oloissa alhaisemmaksi kuin on oletettu.
Kaupunginhallitus esittää kuitenkin Kalasataman kortteiden tonttien myymistä. Tämän ehdotuksen mukaan ostaja rakentaisi yksityisten liike- ja toimistorakennusten lisäksi myös kaupungin käyttöön tulevat julkiset osat, kuten sosiaali- ja terveysaseman, osan metroasemaa, jäteaseman sekä kadut, sillat ja aukiot.
Myyntihinnan ja pitkän aikavälin tonttivuokrien erotuksen lisäksi tämä voi tulla kaupungille kalliiksi myös julkisen palvelujen tiloista maksettavien vuokrien takia. Oma kysymyksensä on vielä sekin, miksi julkista tilaa, jopa katuja ja aukioita annetaan yksityisten liikeyritysten hallintaan.
SKP:n ja Helsinki-listojen ryhmä esittää, että valtuusto
päättää hylätä esityksen kohdan A kortteiden myynnistä ja valtuuttaa sen sijaan
kaupunginhallituksen tekemään Kalasataman keskuksen toteuttamiseen
tarvittavista kortteleista pitkäaikaisen vuokra-sopimuksen.
(Esitystä eivät muut ryhmät kannattaneet.)